My blog is in the process of being translated into English.Thank you for your understanding.

2013/02/18

Ekşi Mayalı Kolay Ekmek/ Easy Sourdough BreadHem çalışıp hem ekmek yapmak, üstelik de ekmek makinesi olmadan ve ekşi mayalı ekmek yapmak, ister istemez insanı bazı hesaplar yapmaya zorluyor. "Sabah yoğursam da akşam mı pişirsem?", "Ön hamuru ne zaman hazırlasam?" gibi. Yok mudur bunun kolay bir yolu? Var elbette :)

Devletşah'ın yoğurulmayan ekmeğini bilmeyen kalmamıştır her halde, ben henüz denemedim ama özellikle çalışanlar için daha pratik bir tarif olamaz. Ama elimde mis gibi ekşi maya varken, hazır maya kullanmak içimden gelmiyor. Acaba benzer bir tarif ekşi maya ile yapılır mı diye düşünürken bunu gördüm. Söylediği şey "18 saat mayalanmaya bırakın"! Bir kaç blogda da ön hamur hazırlamadan, hamuru yoğurup buzdolabında 18 saat bekletip pişirdiklerini görünce "tamam" dedim, "budur!"

Akşam saat 9 gibi hamurumu hazırladım, metal baton kalıba yerleştirdim, üzerini streç filmle sarıp buzdolabına koydum, yatmadan önce (saat 12 gibi) hamurun üzerindeki streç flmi çıkararak bir bardak sıcak su ile birlikte fırının içine koydum. Sabah 8'de maya coşmuş, kalıptan taşma noktasına gelmişti. Hamuru fırından çıkardım, 1 bardak suyu içinde bırakarak fırını 200 dereceye ayarladım ve ısınınca hamuru 40 dakika pişirdim.

Benim buzdolabında bekletmeme nedenim sabah kahvaltısında ekmeği masaya koymak istememdi. Buzdolabında metabolizması yavaşladığı için maya sakinleşiyor ve daha yavaş kabarıyor, oda sıcaklığında ise iki kere karıştırınca hemen köpük köpük oluyor. Dolayısıyla akşam 9 'da hazırladığım hamuru buzdolabında bekletseydim ancak ertesi günü saat 3'te pişirebilecektim. Ama burada buzdolabında bekletilirse daha lezzetli olacağı yazıyor yani bunu da mutlaka deneyeceğim ama ancak hafta sonuna denk getirirsem zamanlama tutuyor. 

Kendi ekmeğimi yapma şansına sahipken hazırladığım hamurun içine lezzet verecek bir şeyler katma fikri hoşuma gidiyor. Bu sefer evde taze kekik vardı, onu kullandım, hatta birazcık da taze çekilmiş karabiber ekledim. Bu yaptığım ekmek, daha uzun süre mayalandığı için, önceden yaptığım Ekşi Mayalı Cevizli Ekmeğe göre daha gözenekli oldu. Ekmekleri kızartıp baharatlı zeytin yağı ile birlikte, yanında bir parça tulum peyniri ile yemenizi öneririm.

Gelelim tarifimize;


  MALZEMELER: (1 somun İçin)
 • 1 su bardağı ekşi maya
 • 4 1/2 su bardağı organik tam buğday unu
 • 2 su bardağı içme suyu
 • 2 tatlı kaşığı esmer toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş deniz veya himalaya tuzu
 • 5-6 dal taze kekik
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
 • 1 çorba kaşığı zeytin yağı
 • 1 çorba kaşığı organik tam buğday unu (kalıba serpmek için)
 • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi (üzeri için)

 YAPILIŞI:
 • Geniş bir kabın içinde ekşi maya, un, şeker ve tuzu karıştırın, yavaş yavaş suyu ekleyerek yoğurmaya başlayın. Hepsi özdeşleşip yumuşak ama elastik bir hamur elde edene kadar yoğurun. Gerekiyorsa su miktarını arttırabilirsiniz. Bazı tariflerde ekmek hamurunun kıvamı, kulak memesi yumuşaklığında ya da ele yapışmayan bir hamur olarak tarif ediliyor. Benim hazırladığım hamurlar tam tersi, biraz cıvık, ele yapışan, yoğurma kabından çektiğinizde uzayıp kapta fazla iz bırakmadan kopan bir hamur oluyor. Un miktarını ne kadar fazla kullanırsanız ve hamurunuz ne kadar sert olursa, ekmeğiniz de o kadar sert olur, bunu unutmayın. 
 • En son taze kekik dallarını ayıklayarak yapraklarını una ekleyin ve taze karabiberi ekleyerek tekrar yoğurun.
 • Baton kalıbı yağlayın ve içine tüm yüzeylere gelecek şekilde unu serpiştirin. Yarısına kadar hamuru dökün. Akşamdan hazırlıyorsanız üzerini streç filmle sarıp buzdolabına kaldırın ve yatacağınız zaman üzerini açarak bir bardak sıcak su ile birlikte fırının içine koyun. Taşma ihtimaline karşı kalıbı bir tepsinin üzerinde fırına yerleştirmeniz daha iyi olur.
 • En az 8 saat hamur kabarıp iki katına çıkana kadar bekletin.
 • Pişireceğiniz zaman fırının içine bir bardak su koyarak  200 dereceye ısıtın. Ekmeğinin üzerine yulaf kepeğini serperek parmaklarınızı ıslatıp hamurun üzerine yapışmasını sağlayın.
 • 40 dakika, üzerine vurduğunuzda tok ses gelene kadar pişirin.
 • Dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var; kabınızı yağlayıp unlamayı unutmayın, o zaman piştikten sonra ekmek kalıptan çok kolay çıkıyor. Asla ve asla kalıbı yarısından fazla doldurmayın, maya tam olarak iki katı kadar kabarıyor ve bunun için yer gerekli. Piştikten sonra ekmeği çıkarıp tel ızgaranın üzerine soğumaya bırakın, düz bir yüzeyde soğutursanız alt kısmı terler ve ıslak kalır.  INGREDIENTS:  METHOD:

No comments:

Post a Comment

Yorum yazarsanız sevinirim :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...