My blog is in the process of being translated into English.Thank you for your understanding.

2013/02/11

Ev Yapımı Doğal Koyun Yoğurdu / Home Made Sheep's Milk YogurtSakız koyunun sütünden koyu kıvamlı doğal yoğurt. Süt çiftliğimizden, tarif annemden..

İki hafta önce annemleri ziyaret etmek için Balıkesir'e gittik, cuma günü iş çıkışı İstanbul trafiğini çekmemek için, cumartesi günü sabah 5.30 da yola çıktık. Gün ağarırken Bursa yolunda, bir sığırcık sürüsünün içinden geçtik, bu görüntü yolculuğumuzu şenlendiren muhteşem bir manzaraydı.4 saat sonra Balıkesir'de annemin hazırladığı nefis kahvaltı sofrasının başındaydık. Biraz dinlenip günün planını yaptık. Önce Akçay'a gidip babamın ayırttığı etleri kasaptan aldık. İstanbul'daki kasaplardan hala güvenip de et alamıyorum, bu yüzden her gidişimde Akçay'daki yıllardır alışveriş yaptığımız kasaptan 6 aylık et alıyorum. 

Yolda, ağaçlardaki kalan son mandalinaları satan köylülerden 4-5 kilo mandalina ve yerli greyfurt aldık. Oradan Güre'deki çiftliğe uğrayıp  taze nane, marul, taze kekik, taze soğan ve ağaçlardan limon topladık. Annem bize donmuş olarak 2,5 litre Sakız Koyunu sütü verdi. Babam 4- 5 yıldır Ege yöresine özgü olan Sakız Koyunu ve Beyaz Keçi yetiştiriyor. Sütü Güre'deki çiftlikten, buz termosunun içinde donmuş olarak İstanbul' a getirdik. 1 gece buzdolabında kaldı, ertesi günü iş dönüşünde hemen yoğurdu yaptım. Yapalı 9 gün oldu, içinde hiç bir katkı maddesi olmamasına rağmen hala ne ekşime ne de küflenme olmadı. Bu yoğurttan mayalık olarak bir kaç kaşık ayırıp aynı yoğurdu organik süt ile mayalamayı deneyeceğim. Bakalım nasıl olacak..  MALZEMELER:

 • 2,5 kg. çiğ koyun sütü
 • 3 çorba kaşığı maya (yoğurt)

 YAPILIŞI:

 • Sütü geniş bir tencerede bir taşım kaynatın, ılınması için bırakın. Koyun sütü koyu bir süt olduğu için kaynatırken ve soğuturken arada tahta bir kaşıkla karıştırmak gerekiyor. 
 • Süt serçe parmağınızın dayanabileceği sıcaklığa geldiğinde yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Tencerenin kapağını kapatarak sıkıca bir battaniyeye sarın ve evin ılık bir köşesinde 3-4 saat bekletin. Kontrol etmek için tencereyi hafifçe yana doğru çevirdiğinizde, yan tarafından suyu ayrışıyorsa yoğurt olmuş demektir. Tencereyi buzdolabına alarak kapağı açık bir şekilde 1 gün bekletin, daha sonra kapağını kapatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
 • Eğer mayalanma aşamasında, 3-4 saat sonra yoğurt mayalanır mayalanmaz buzdolabına alırsanız yoğurt tatlı olur, daha fazla bekletirseniz ekşi olur.
 • Buzdolabında saklarken kapağını kapatmazsanız yoğurt daha uzun süre dayanır. Suyunu salınca fazla suyunu ayırın, bu suyu poğaça, ekmek yapımında kullanabilirsiniz. Suyun içinde beklemesi kolay küflenmesine neden olacaktır.    INGREDIENTS:   METHOD:

  No comments:

  Post a Comment

  Yorum yazarsanız sevinirim :)

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...