My blog is in the process of being translated into English.Thank you for your understanding.

2012/09/20

Taze Domates Nasıl Kurutulur? / How to Dry Tomatoes?Kış için sebze tozu (sebze bulyon) yaparken fırını düşük sıcaklıkta da olsa bir gün boyunca çalıştırmayı göze almıştım. Bu yüzden fırını daha verimli kullanmak için bir rafında da domates kurutmaya karar verdim. 

Biraz araştırma yaptım ve bir çok evde domates kurutulduğunu gördüm. Fakat bir kaç tanesinde mikrodalga fırın kullanılarak 10 dk.da kurutma yapılmış ki bunu hiç sağlıklı bulmuyorum. Normalde güneş ışığı kullanılmadan kurutma fırınlarında kurutulan domatesler 45 derecede kurutuluyor. Yani bunu evde uygulamaya kalkarsak fırının 2 gün çalışması anlamına geliyor ve pek de mümkün görünmüyor. Ama fanlı programda 75 derece ayarındaki bir sıcaklık, ev ortamında sağlıklı kurutma yapmak için yeterli. 

Size tavsiyem, eğer fırınınızı bu kadar süre açık tutmayı göze aldıysanız, bu durumu verimli kullanarak bol miktarda kurutma yapmanız. Ya da benim yaptığım gibi bir rafta domates, bir rafta sebze püresi kurutabilirsiniz. 

MALZEMELER: 
  • 10 adet uzun tarla domatesi

YAPILIŞI:
  • Domatesleri yıkayarak ortadan ikiye kesin ve yüzleri size bakacak şekilde fırının tel ızgara tepsisine dizin.
  • Fırını fanlı programda 75 dereceye ayarlayın.
  • Domateslerin, tamamen suyunun uçup kuruması için,  10-11 saat kadar fırında kalması gerekiyor.  5-6 saatten sonra bir kaşıkla ortalarına hafifçe bastırın, yan kabukları içeri doğru kıvrılmışsa elinizle tekrar açın. Fırınınızın ön ve arka kısmı aynı derecede ısınmıyorsa ara ara yerlerini değiştirin. Benim fırınımın kapağa yakın olan tarafı daha çok ısındı, bu yüzden büyük ve etli olanları bu tarafa yerleştirdim. Tepsiye benim gibi uzunlamasına dizerseniz, bir süre sonra domateslerin hacmi küçüldüğünde, aradan kayıp aşağıya düşebiliyorlar, o yüzden enlemesine dizmenizde fayda var. Son bir kaç saatte bazıları daha erken kuruyor, etli olanlar daha geç kuruyor. Kuruyanları bekletmeden alın ve soğuması için tepsiye dizin.  Domatesleri kesinlikle rengi kararana kadar tutmayın, rengi koyulaşmalı fakat asla siyahlaşmamalı. Zaten takır takır kupkuru olmuyorlar, suyu gidiyor fakat hala kıvrılabilecek kadar yumuşak kalıyorlar.
  • Tüm domatesler kuruyup soğuduktan sonra temiz bir kavanoza alarak buzdolabında saklayın. 

No comments:

Post a Comment

Yorum yazarsanız sevinirim :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...